sâmbătă, 17 septembrie 2011

Argentina-Romania 43-8

Echipa Romaniei a jucat astazi de dimineata impotriva medaliatei cu bronz a ultimei Cupa Mondiale, Argentina.
Inceputul partidei a fost unul dificil pentru echipa noastra, Pumele inscriind doua incercari in primele zece minute. Dupa o perioada echilibrata, in  care Stejarii au reusit sa reduca din diferenta printr-o lovitura de pedeapsa, au urmat inca zece minute dificile. Argentina s-a distantat la 26-3. Imediat Romania a replicat printr-o frumoasa incercare a lui Cazan,  in urma unei actiuni colective.

Repriza a doua ne-a aratat o echipa a romaniei mai determinata, mai precisa. Stejarii au dat o replica foarte buna  Pumelor. Apararea a fost ireprosabila, chiar si atunci cand am ramas in 14, datorita eliminarii temporare a lui Lazar. Pana la sfarsit argentinienii au mai reusit doua incercari.

Ca si in meciul cu scotienii, Romania a avut un foarte bun sfarsit al primei reprize si a jucat de asemenea bine majoritatea reprizei secunde.Inceputul si  sfarsitul partidei insa ne-a penalizat de fiecare data...