sâmbătă, 4 februarie 2012

Franta-Italia 30-12

Franta s-a impus clar in fata Italiei cu scorul de 30-12.

Italienii au inceput curajos partida, au egalat la 3 printr-un dropgol dar s-au vazut condusi cu 10-3 dupa doar 22 de minute de joc. Aratand progresul facut in ultimii ani , "azzuri" au jucat calm si in minutul 30 au redus din diferenta dintr-o lovitura de pedeapsa transformata. Pe sfarsitul reprizei francezii au fost mai prudenti si doar gresealile defensive ale italienilor l-au ajutat pe malzieu sa inscrie o noua incercare.

Repriza a doua a aratat acelasi echilibru, italienii incercand sa construiasca si francezii aparandu-se exact si inlaturand prompt presiunea peninsularilor. Dupa de italienii s-au apropiat la 15-9, "cocosii" au reusit desprinderea in doar doua minute, printr-o lovitura de pedeapsa si o incercare transformata. desi au mai inscris o lovitura de pedeapsa, "azzuri" au terminat mecciul in 14 jucatori ceea ce a permis Frantei sa mai inscrie o incercare prin debutantul Fofana.