luni, 17 octombrie 2011

RWC: Franta- Tara Galilor 9-8

In semifinalele Cupei Mondiale de rugby s-au intalnit sambata Tara Galilor si Franta.
Meciul a fost dominat de galezi, dar cei care au intrat in finala sunt francezii.
Privati din minutul 10 de pilierul Jones, galezii au pus stapanire pe joc. In minutul 19, capitanul galez Warburton a primit cartonasul rosu pentru un placaj periculos. Desi perfect acoperita de regulament decizia arbitrului a schimbat cursul jocului. Francezii au reusit prin Morgan Parra sa treaca in avantaj la pauza, 6-3. Repriza a doua a inceput cu o usoara dominare franceza, concretizata si pe tabela de marcaj, 9-3  in minutul 51. Rabufnirea de orgoliu a Dragonilor a adus si singura incercare a meciului, demiul la gramada galez  culcand balonul in terenul de tinta al cocosilor in minutul 59. Pana la finalul partidei insa sansa a suras francezilor. Transformarea incercarii a atins bara, iar lovitura de pedeapsa a lui Halfpenny de la 50 de metri a trecut milimetric pe sub transfersala franceza. In echilibrul jocului a contat de asemenea si ratarea unei lovituri de pedeapsa de catre galezi in prima repriza, cand demiul la deschidere James Hook a alunecat in momentul sutului.
De remarcat curajul, calitatile fizice si tehnice ale galezilor, dar si precizia in aparare si experienta care le-a permis francezilor sa conserve rezultatul.